Informácie

Správanie v lesoch a na horách môžeme rozdeliť na niekoľko bodov. Stále sa bavíme o ochrane prírody, pod ktorú patri aj ekológia a ekologické (čiže prírode neškodné) správanie sa. O odpadkoch a hlavne plastoch sa tu nebudeme baviť, keďže je to pre nás samozrejmá vec. Čo do lesa/na hory prinesieš, to si odnes aj späť.

Prvý bod je strava. Veľkej potrebe sa samozrejme nevieme úplne vyhnúť, ale v primeranej miere prírode ani neškodí (veď aj človek je v istom ohľade živočíšny druh), ale nemôžeme sa hocijako a hocikde vykakať. Správne stravovanie nie je len zdravé, ale aj prostrediu prospešné, keďže môže znížiť frekvenciu veľkej potreby. Na to slúži optimálne vyvážená strava, ktorá obsahuje hlavne vlákninu: ovsené vločky, müsli a podobne. 

Veľká potreba (na rozdiel od malej potreby) je niečo, čo človek môže do istej miery odložiť, posunúť na neskôr. Keď niekto nemá chuť vykopať jamku a zahrabať tam svoju stolicu, často sa dá dôjsť na nejakú chatu, útulňu a vykonať veľkú potrebu tam.

Ekologické riešenie, ktoré by malo byť samozrejmosťou pre každého, kto chodí do lesa/do hôr, je stolicu zakopať. Nie je to nemožné a je to veľmi jednoduché (toaletná lopatka: toaletka, trowel na tento účel neváži skoro nič): stolicu je možné zakopať takmer kdekoľvek, len nech to nie je blízko vodného zdroja ako prameň, studnička alebo potok. 

Medzi najčastejšie odpadky v prírode patria vreckovky a toaletný papier (u žien aj tampóny a vložky). Rozumné turistky si všetky tieto veci berú späť do civilizácie v ziplock sáčkoch, alebo používajú handričku, tzv. kula cloth. Je to len vec zvyku, používanie kula handričky nie je ťažké, šokujúce, nemožné, nechutné ani kontroverzné.

Toaletné lopatky je možné si kúpiť, alebo si ich vyrobiť. Toaletky nevážia takmer nič a upevnené na ruksaku nezaberajú žiadne miesto. Odporúčame skôr kúpu drahších a kvalitných lopatiek (aby si človek vážil niečo, za čo dá toľko peňazí), naopak nepodporúčame lacné ani plastové toaletky, ktoré by človek často pokojne zahodil, keby sa mu v teréne polámali.

Zdravý rozum je v dnešnej dobe veľmi vzácna vec: pripomeňme si, že do latrín a záchodov patrí len stolica, moč a toaletný papier. V horách sa budú postupne objavovať aj kompostovacie záchody, ktoré sú tzv. separačné: moč sa v špeciálnej mise oddelí a netečie tam, kde padajú výkaly. Týmto sa nezamoruje prostredie a nekontaminujú spodné vody.

Možno sa zdá, že je márne vysvetľovať, že do záchodov a latrín nepatria tampóny, vložky, vhlčené utierky a čokoľvek iné! Ale aj tak neprestaneme robiť príslušnú osvetu!

@@@

Naša filozofia je zhrnutá aj v týchto článkoch:

(Ne)serme na to

Ako kakate v lese?

Čo je najväčšou hanbou Tatier?

Videá a informácie na túto tému zo Slovenska:

Eko latrína v NP Slovenský Raj

Článok na tému Kula handričky:

Handrička Kula Pee Cloth – príroda bez vreckoviek

@@@

Zaujimavé stránky v anglickom jazyku:

Toilet Tech

Sustainable Summits Initiative